Dashboard
 
Az olvasottság nem publikus.
Madarak, fák, wifi
8 hónapja
Madarak, fák, wifi
(Ne) szedd a tavasz virágait egy csokorba össze,…
8 hónapja
(Ne) szedd a tavasz virágait egy csokorba össze,…

Forest & Fruit

  • Letölthető anyagok
Az ezerarcú János-hegy

Az ezerarcú János-hegy

A blog tavalyi évét egy naptárral zártuk, amibe az elmúlt évek legszebb fotóiból válogattunk, azért, hogy az is megismerkedjen a Budai-hegység változatos arcával, aki ritkán jár arrafelé. (A naptár innen szabadon letölthető és nyomtatható.) Minden fotó egy jól sikerült kirándulás emlékét őrzi így nagy öröm, hogy a naptár miatt is felkereshetjük ezeket a helyeket.

A hónapok neveire kattintva olvashatsz a januári, februári, márciusi, áprilisi és a májusi naptárfotóinkról a hozzájuk kapcsolódó túrákról. A júniusi fotó 2016-június elején készült, azóta sok minden nem változott az Erzsébet-kilátó sziluettjén. A nyár beköszöntével már nyoma sincs a harsogó zöld leveleknek, mélyebb tónusban és sűrű lombokban öltöznek a fák.

calendar_hu_201806.jpgBudapest felé közeledve messziről látható a Budai-hegység sziluettje és a negyedik legmagasabb pontja a János-hegy és a csúcsára épített Erzsébet-kilátó. Kedvelt kirándulóhely télen és nyáron egyaránt, a pihenésre és feltöltődésre, vagy komolyabb sportolásra is alkalmas ez a lassan alakuló és sajnos fogyatkozó zöldfelületű 528 méter magas hegy. Összegyűjtöttük a lehetséges sportolási módokat és helyszíneket, ahol a természet kímélete mellett hódolhatunk az egészséges életmódnak. A legtöbb kiránduló előszeretettel veszi célba a János-hegyet és a Normafát, akkor is ha az önfeledt túrázás és evés helyett inkább sportolni szeretne. Amellett, hogy a János-hegy erdeiben számos túraútvonal közül választhat valóban többféle módon is sportolhat, edzhet.

A téli hideg sokak számára nem azt jelenti, hogy a túrabakancsot bejglire cserélik, hanem megfelelő felkészüléssel ugyanúgy róják a kilométereket, mint bármely másik évszakban. A téli erdő különösen varázslatos, finom zúzmara vonja be a fákat, még akkor is, ha nem esik a hó. A bizonytalan minőségű turista útvonalak helyett a János-hegyen érdemes az aszfaltot választani, így el lehet gyalogolni a Szépjuhásznétól, a 22-es autóbusz megállójától indulva a János-hegyi, majd a Tündérhegyi úton egészen a Mátyás-király útig, ahol a Szilassy útra letérve elérünk a Virágvölgybe, a 155-ös buszhoz. Az átlagos napi középhőmérséklet a hideg évszakban a János-hegyen átlagosan 5 fokkal kevesebb, mint a városban, így ezen a területen nem csak sétálni, hanem síelni is lehet, ha elegendő hó esik. A hegyen és a Normafa lejtőin több kialakított és jelzett sífutó útvonal található, melyeken jókat lehet síelni. Az idei tél során a Normafa Park munkatársai az időjárásnak köszönhetően több héten keresztül alakíthattak sífutó útvonalak a síelők nagy örömére. Amikor nem jeges az Anna-rét, ott lehet szánkózni is, kellő körültekintéssel.  Az év többi részében ezeket a jelzéseket és helyszíneket legfeljebb nosztalgikus pillantásokkal lehet pásztázni és örülni annak, hogy különösebb emberi beavatkozás nélkül még télen is ilyen sokféle módon lehet sportolni a János-hegyen.

20180602_azezeracujanos03.jpg

A János-hegyi úton tavasszal, nyáron és ősszel is nagyon jól lehet kerékpározni. A Szépjuhászné irányából indulva több lehetőség áll a kerékpárosok előtt, akár hosszú, akár meredek utat választ.  Budapest egyik nagyon szép panorámájú és hosszan a hegy észak-keleti oldalán vezető, már ajánlott, közúti forgalom elől elzárt útján a Tündér-hegyi úton akár a Mátyás-hegyi útig is eltekerhet, meg-meg állva, mondjuk a Tündér-hegyi kőfejtőnél vagy a Kossuth szobornál. Az út változó minőségű, ezért érdemes itt is figyelemmel közlekedni a néhol tekintélyes méretű kátyúk mellett. Aki a meredekebb utat választja akár gyalog, akár kerékpáron az végig haladjon a János-hegyi úton, mely kicsit több, mint 4 kilométer után az Erzsébet kilátó lábánál ér véget. Ez egy értelemszerűen fokozatosan emelkedő, szerpentinekkel tarkított útvonal. Aki nem szereti a kerékpáros kaptatókat, közelítse meg a János-hegyet a Széchenyi-hegy felől fogaskerekűvel, a Hegyhát úton tekerjen el a Normafáig és a buszvégállomás után csatlakozzon rá a János-hegyi útra és onnan guruljon le a Szépjuhásznéig.

Tetszett amit olvastál? Kövesd a Forest& Fruit blogot a Facebookon, az Instagramon vagy Pinteresten.

A futók számára is számtalan lehetőséget rejt ez a terület, habár a köves, egyenetlen talajú turistautak nem mindenkinek jön be és az aszfalton kellő körültekintéssel jókat lehet kocogni. A közelmúltban Normafa és az Erzsébet-kilátó között átadtak, illetve felújítottak egy két kilométer kivilágított rekortán pályát, ami egyrészt jó, mert nem kell az keményebb aszfalton futni. Másrészt nagyon furcsa volt látni, hogy természetvédelmi területen füvesítettek, hiszen, amíg nem túrták fel, addig is volt fű, aljnövényzet ezen a területen. A kivilágított területnek a futók örülhetnek, az ott élő éjszakai életmódra berendezkedett állatok már kevésbé… Az erdei tornapályák sok helyen találhatók az országban változó minőségben és karbantartottságban. A János-hegyen – ellentétben a Hárs-heggyel – szerencsére még nincs ilyen pálya, de egy szabadtéri kondipark, helyet kapott a Normafánál és itt is lehet saját súlyos edzéseket végezni. Kár, hogy a kialakításakor ennyire bevitték az erdőbe és a közúthoz is közel került.

A János-hegy gyerekbarát, legalábbis az aprónép számára rendelkezésre álló játszóterek szempontjából mindenképp. Az Anna-réten található egy egyre bővülő és egyre több játékot felvonultató játszótér, ahol a fiatalabb korosztály csaknem mindenki talál kedvére való játékot. Van egy másik játszótér a Libegőnél is, nagyjából másfél kilométerre az Anna-réttől. Az itt található játékok is sokfélék, és mindkét játszótérben közös, hogy a játékok bizony alapos és állandó karbantartás igényelnek. Az ide érkező rengeteg látogató viszont az erdőnek jelent nagy környezeti terhelést, hiányoznak a táblák, melyek felhívják arra kicsik és nagyon figyelmét arra, hogy ők most vendégek az erdőben, vigyázzanak rá. Az idén 70 éves gyermekvasút 11 kilométerének nagy része is a János-hegyen halad át, a nagy meredekségű pályán felfelé szuszogó kisvasút hangja messzire hallatszik. Ide kattintva olvasható 10 érdekes tényt róla.

Persze nem lehet a János-hegyről túraútvonalak ajánlata nélkül beszélni, a mi kedvencünk a piros sáv jelzés, melyre a Szépjuhásznénál szoktunk felcsatlakozni és a rengeteg lépcsős, köves talajú mintegy 1,8 kilométer megtétele után megérkezni az Erzsébet-kilátóhoz.

20180602_azezeracujanos02.jpg

A másik izgalmas útvonal a teljes hosszában még nekünk is bakancslistás zöld háromszög jelzés, amely a Libegő felső szakaszától halad lefelé a Tündér-hegyen keresztül a Libegő alsó állomásához, melynek egyes szakaszait már érintettük és a panoráma mellett néhol a szintemelkedés is izgalmas. A budai zöld sáv jelzés a Széchenyi-hegy felől érkezve szintén áthalad a János-hegyen és a Normafán. Habár a János-hegy város felé néző lankái kedveltek, a hegygerinc nyugati oldala – ahol kevesebb a túrázó – is tartogat még meglepetéseket. Az évnek ebben a szakában gyakoriak a hirtelen kezdődő zivatarok, a János-hegyen is nagyobb valószínűséggel esik az eső, ami után általában sűrű párába burkolódzik a hegycsúcs. 

20180602_azezeracujanos01.jpg

Szerencsére még számos programról, útvonalról és a megújuló infrastruktúráról és a nem is annyira titkos felszíni vizekről lehetne beszámolni, de talán ennyi is elég volt kedvcsinálónak, egy kora nyári erdei túrához, szabadtéri sporthoz. Amennyiben valaki úgy érzi, hogy a felsorolás nem volt teljes (valószínű) és valami fontos kimaradt, annak megköszönjük, ha levelet ír nekünk a forestandfruit@gmail.com e-mail címre üzen a Facebook oldalunkon.

Szeretnél hozzászólni? Itt megteheted:

 

Szólj hozzá! calendar naptár nyár június 2018 Normafa János-hegy Tündér-hegy Tovább
Az ezerarcú János-hegy Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Google+ Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Az észrevétlenül és nyomon követhetően változó természet I. Az észrevétlenül és nyomon követhetően változó természet I.
  • Örökifjú örökerdő – időutazás a János-hegyen Örökifjú örökerdő – időutazás a János-hegyen
  • Madarak, fák, wifi Madarak, fák, wifi
  • Panoráma túra Panoráma túra
  • A választás szabadsága A választás szabadsága

A bejegyzés trackback címe:

https://forestandfruit.blog.hu/api/trackback/id/tr3514018790

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Pinterest Instagram

Hirdetés

Kapcsolat

forestandfruit@gmail.com

Facebook

Tovább a Facebook-ra

Legjobban szerettétek

  1. Hűsölj Budán!
  2. Perspektívák
  3. Hegyre fel, hegyen át
  4. Azért a víz az úr
  5. Mit nyertünk a műanyagmentes júliussal?

Keresés

Címkék

2009 (2) 2010 (2) 2011 (1) 2015 (1) 2016 (1) 2017 (2) 2018 (11) 2019 (1) 4 évszak (1) Advent (1) Alsóörs (1) Apáthy-szikla (5) április (3) apró nőszirom (1) Árpád-kilátó (1) augusztus (2) a budai zöld (5) A zöld túra (1) Balaton (1) barlang (1) blogos dolgok (1) Budai-hegység (16) budai imola (1) budai nyúlfarkfű (1) Budakeszi Arborétum (1) Budakeszi Vadaspark (2) Budapest (16) calendar (11) cinege (1) család (1) Csermely-forrás (1) csuka (1) dámszarvas (1) december (3) desszert (2) DINPI (1) Disznőfő (1) diy (1) Duna-Ipoly Nemzeti Park (3) egészség (3) egyhajú virág (1) Erzsébet kilátó (3) Északi -középhegység (1) étel-ital (6) február (3) fekete kökörcsin (1) food (1) Fores&Fruit Naptár 2019 (1) forest&fruit (2) forrás (1) fotók (4) FreePlasticJuly (2) gomba (1) Gourmet-fesztivál (2) gyalogtúra (5) gyerekprogram (1) gyermekláncfű (1) Gyermekvasút (3) gyógynövény (2) Hárs-hegy (8) háttérkép (4) hogyan túrázz (3) Hűvösvölgy (3) II. kerület (1) Ikarusz (1) János-hegy (14) január (3) javasat (1) július (2) június (4) karácsony (1) Kékes (1) Kékestető (1) kéküstökű csormolya (1) képek (2) Keszthely (1) kirándulás (25) kiskanál küldetés (1) környezetvédelem (7) közlekedéstörténet (1) közönséges csikófark (1) kreatív blogger (1) Látó-hegy (2) leánykökörcsin (1) letölthető (6) Libegő (2) Lóvasút (1) május (3) március (3) Mátra (1) mátyásmadár (1) moha (1) mókus (1) mozi (2) műanyagmentes július (3) múzeum (2) naptár (16) nem túra (1) Nick Thorpe (1) Normafa (9) november (2) növény (2) nyár (8) Nyék (1) odvas keltike (1) ökörfarkkóró (1) október (2) Ördög-árok (2) örökerdő (1) ősz (3) Pálvölgyi-barlang (1) Pilisi Parkerdő (1) pongyola pitypang (1) programajánló (5) reliktum faj (1) Rózsika-forrás (1) salátaboglárka (1) Samsung (1) sárga sáv jelzés (2) Sas-hegy (4) Schossberg-kastély (1) séta (2) Siófok (1) Skandinávia (1) Solymár (1) sorozat (3) strand (1) szajkó (1) Széchenyi-hegy (1) Szent István-szegfű (1) Szépjuhászné (6) szeptember (2) Szigliget (1) tanösvény (1) tavasz (4) tavaszi virág (4) tejmentes (2) tél (4) természet (2) természetfilm (1) Természettudományi Múzeum (1) Tihany (1) Tudástár (1) Tündér-hegy (4) Tündér-szikla (4) túra (15) Turai-legelő Természetvédelmi Terület (1) ujjas keltike (1) utazás (1) vaddisznó (2) Városmajor (1) várostörténet (5) Vaskapu-hegy (1) védett növény (4) Vérmező (1) villamos (2) vízesés (1) WWF (1) XII. kerület (1) zöld gyík (1) zöld háromszög (4) zöld sáv (5) Zugliget (6)

Archívum

  • 2019 február (2)
  • 2019 január (2)
  • 2018 december (3)
  • 2018 november (2)
  • 2018 október (4)
  • 2018 szeptember (2)
  • 2018 augusztus (4)
  • 2018 július (5)
  • 2018 június (5)
  • 2018 május (4)
  • 2018 április (2)
  • Tovább...

Blogajánló

Háború Zambiában! Na ne ijedjen meg senki, Zambiában 100 éve béke honol, de ez a bejegyzés az utolsó itt dúló háború kapcsán jött létre. Nem sokan tudják a világon, de az I. világháború utolsó puskalövése Zambiában csattant el. Európában már megkezdődött az újjáépítés és a romok eltakarítása, amikor Afrikában és… magyarfarmerzambiaban.blog.hu
blog.hu

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

Forest & Fruit

Magyarországi, azon belül főleg budapesti kirándulások és tematikus túrák. A Budai hegység látnivalóin kívül írunk természetvédelemről, környezettudatos oktatásról és gasztronómiáról.

Forest & Fruit blog copyright

A Forest & Fruit blogon lévő összes szerzői írás, fénykép a szerző saját tulajdonát képezi. Ezek másolása, terjesztése akár részletként is csakis előzetes engedéllyel lehetséges.

Budapest zöld arca - kirándulások, fotók, kalandok